sunglasses-g744533f32_1280
Kategorie:

Korzyści płynące z pływania.

Avatar
Opublikowane przez Anna

Obozy letnie to podstawowa umiejętność życiowa, której wszyscy powinniśmy się nauczyć. Dlatego powinniśmy zachęcać nasze dzieci do zanurzenia się i korzystania z różnych korzyści zdrowotnych — i zabawy — jakie daje woda. Podczas gdy stwierdzono, że pływanie promuje zdrowie serca i zmniejsza stres u pływaków w każdym wieku, niewielu zdaje sobie sprawę, jak korzystne może być szczególnie dla sportowców.

Korzyści płynące z pływania dla sportowców

Sportowcy potrzebują doskonalonych umiejętności, odpowiedniego treningu i sprawności fizycznej, aby jak najlepiej wykorzystać swoje ciała. Niezależnie od tego, czy kopią piłkę nożną w dół boiska, czy ścigają się do mety na torze, muszą polegać na swoich umiejętnościach, aby odnieść sukces.

Pływanie może być skutecznym sposobem wspierania wszystkich tych wysiłków i może przynosić korzyści sportowcom w ważnych obszarach, takich jak:

Zdrowie układu krążenia

Zdrowy układ sercowo-naczyniowy zapewnia bogatą w tlen krew w całym ciele. Ma to kluczowe znaczenie podczas wykonywania wymagających wyczynów sportowych. Chociaż ogólny trening fitness może poprawić wydolność sercowo-naczyniową, pływanie może przynieść rezultaty szybciej, ponieważ jest to trening całego ciała wymagający wyjątkowej kontroli oddechu.

Ponieważ sportowcy wykorzystują trening pływacki do budowania wytrzymałości sercowo-naczyniowej, ich serca są w stanie pompować krew i tlen przez organizm przez dłuższy czas. Taka wytrzymałość jest niezbędna dla graczy lacrosse, hokeistów i koszykarzy, którzy muszą jak najszybciej przedostać się z jednego końca boiska, lodu lub kortu.

Co więcej, jako ćwiczenie aerobowe o niewielkim wpływie, pływanie dla niemowląt może wzmocnić serce przy mniejszym obciążeniu stawów. Inne sporty kardio – takie jak jazda na rowerze, taniec i bieganie – mogą obejmować ruchy o dużym wpływie, które powodują obciążenie stawów. Jeśli sportowcy lądowi zdecydują się na kardio w basenie, mogą zwiększyć wytrzymałość sercowo-naczyniową, jednocześnie rzucając wyzwanie swoim ciałom w inny sposób.

Pojemność płuc

Koordynacja i kontrola oddychania ma fundamentalne znaczenie dla sportowców. Wyobraź sobie stopień kontroli oddychania, którego potrzebują tenisiści, aby z powodzeniem oddać serwis po sprincie. Jeśli brakuje im tchu, organizmowi brakuje tlenu, aby te mięśnie działały, a punkt można łatwo zgubić. Taka sama kontrola jest konieczna między innymi w przypadku kolarstwa przełajowego czy narciarstwa.

Pojemność płuc sportowca może stopniowo wzrastać podczas pływania. Oznacza to, że sportowiec może grać dłużej, zanim poczuje się zadyszany. Poprawa pojemności płuc oznacza również, że więcej tlenu krąży i zaspokaja potrzeby organizmu podczas wysiłku. Dzięki temu regeneracja po wysiłku jest łatwiejsza.