Technologia True Hole to unikalne rozwiązanie firmy Hypertherm umożliwiające wytwarzanie prawdziwych, niezwężających się otworów w stali miękkiej. Niestety, jest to proces, który obecnie występuje tylko w przypadku stali miękkiej ze względu na fizykę łuku plazmowego i gromadzenie się żużlu podczas procesu cięcia.
W przypadku stali nierdzewnej łuk jest opóźniony w stosunku do palnika nawet o 15 stopni i dlatego obecnie nie jest wystarczająco spójny dla technologii True Hole.
Jakość otworów ciętych plazmowo w stali nierdzewnej jest nadal akceptowalna w wielu zastosowaniach; po prostu nie jest obecnie na tym samym poziomie precyzji, co w przypadku stali miękkiej.
JAKI JEST WŁAŚCIWY GAZ DO CIĘCIA STALI NIERDZEWNEJ?
Jeśli chodzi o system plazmy powietrznej, wybór jest prosty – zawsze będziesz ciąć czystym, suchym powietrzem (które oczywiście nadal zawiera 78% azotu) jako gazem plazmowym i uzyskasz bardzo akceptowalne wyniki cięcia w szerokim zakresie grubości. Powietrze jest najbardziej opłacalnym gazem tnącym. Cięcia będą zwykle miały wykończenie od brązu do ciemnoszarego i bardziej szorstką krawędź niż systemy umożliwiające procesy wielogazowe.
Pośrednie (np. MAXPRO200®) lub przemysłowe systemy plazmowe o wysokiej rozdzielczości lub X-Definition (np. XPR300™) są popularnym wyborem dla wielu producentów, ponieważ zapewniają lepsze wyniki w przypadku stali nierdzewnej. Najlepsze wykończenie krawędzi często uzyskuje się przy użyciu bardziej egzotycznych kombinacji gazów.
Te systemy dwugazowe również łatwiej wytwarzają kawałki gotowe do spawania, bez konieczności wykonywania dalszych przygotowań do metalu, ze względu na cięcie blach Rzeszów bez tlenu.
W szczególności systemy przemysłowe (np. XPR300™) są w stanie wytworzyć wysokiej jakości cięcie stali nierdzewnej bez żużlu w szerszym zakresie grubości.
Wniosek:
O gazach plazmowych należy pomyśleć tylko w przypadku systemu dwugazowego lub wielogazowego.
System podwójnego gazu umożliwi cięcie stali nierdzewnej azotem, zapewniając ciemną krawędź. Obydwa systemy będą wykorzystywać azot jako gaz osłonowy, gdzie jest on niezwykle skuteczny w wypłukiwaniu żużla z nacięcia, pozostawiając cięcia z gładką powierzchnią krawędzi, neutralnym, błyszczącym wykończeniem i praktycznie bez żużla.
System wielogazowy lub zmechanizowany (np. XPR170™, XPR300™, HiFocus 360i neo) będzie ciąć na cienkim końcu gazem plazmowym F5, a na grubszym końcu mieszaniną wodoru i argonu. Dzięki temu uzyskasz doskonałe wykończenie pozbawione żużlu, z jasnymi, gładkimi krawędziami i dobrą prostopadłością.
W przypadku cieńszej stali nierdzewnej (do około 10 mm) procesy wykorzystujące azot jako plazmę i gaz osłonowy lub kombinację gazu plazmowego F5 (5% wodoru, 95% azotu) i azotu zapewniają doskonałą jakość krawędzi. Jako gaz osłonowy, azot jest niezwykle skuteczny w wypłukiwaniu żużla z nacięcia, pozostawiając cięcia o gładkiej powierzchni krawędzi, neutralnym, błyszczącym wykończeniu i praktycznie bez żużla.
Aby uzyskać najlepszą jakość cięcia grubszych kawałków stali nierdzewnej (10 mm+), zalecamy stosowanie argonu wodorowego do plazmy (lub argonu wodorowo-azotowego) z azotem jako gazem osłonowym.
Omów swoje wymagania z producentem maszyny, aby wybrać odpowiednią maszynę do swoich potrzeb.
JAKIEGO ZAKRESU CIĘCIA, PRĘDKOŚCI I NAPĘDU MOGĘ SIĘ OCZEKIWAĆ?
Dzięki postępom w technologii cięcia plazmowego, najwyższej klasy systemy, takie jak Hypertherm XPR300™, mogą zapewniać bardzo duże prędkości cięcia nawet w przypadku stali nierdzewnej.
Zakres cięcia
Myśląc o grubości, należy wziąć pod uwagę kilka elementów: ograniczenie zawartości żużlu, zdolność przebijania i cięcie. Cięcie bez żużlu to granica, do której można ciąć bez znacznych operacji dodatkowych. Wydajność przebijania to maksymalna grubość, jaką źródło plazmy może przeciąć bez konieczności rozpoczynania od krawędzi. Wreszcie, cięcie odrywające to absolutne maksimum, jakie maszyna jest w stanie wykonać, rozpoczynając cięcie od boku płyty.
Fabryka
Tor ze zmechanizowaną plazmą ma luksus wyboru pomiędzy szybkością i jakością. Podczas cięcia stali nierdzewnej tak szybko, jak to możliwe, powstanie więcej żużlu kosztem prędkości. Najlepszą jakość cięcia uzyskuje się w procesie, który jest często nieco wolniejszy, ale skutkuje cięciem prawie pozbawionym żużlu:
Prędkości cięcia są zazwyczaj proporcjonalne do prądu cięcia (ampery), przykład: stal nierdzewna 10 mm na XPR300.
Zdecydowanie zalecamy cięcie blach Rzeszów przy napięciu 130 A, co daje jakość cięcia 1 (najlepsza), chyba że dodatkowa prędkość 400 mm/min byłaby krytyczna dla Twoich operacji. Jednak ten wzrost prędkości spowoduje znacznie więcej operacji wtórnych