szamba-g582102a92_1280
Kategorie:

4 proste sposoby utrzymania szamba.

Avatar
Opublikowane przez Anna

Odpowiednio pielęgnowane szamba betonowe mogą zapewnić lata nieprzerwanego użytkowania. Oprócz regularnej konserwacji przeprowadzanej przez profesjonalistę, możesz przyczynić się do utrzymania szamba w czystości i funkcjonalności. W tym kontekście używamy terminu „czysty”, ponieważ w twoim zbiorniku znajdują się naprawdę gnijące substancje.

#1: Wydajne korzystanie z wody

Nie jest tajemnicą, że przeciętne gospodarstwo domowe każdego dnia zużywa bardzo dużo wody. W rzeczywistości większość ludzi zużywa codziennie 70 galonów wody w swoim domu. Cała woda, której używasz, czy to do prania, prysznica czy naczyń, jest wysyłana do twojego systemu septycznego. Może to spowodować wprowadzenie zbyt dużej ilości wody do zbiornika, powodując mnóstwo problemów.

Zamiast tego bądź świadomy tego, ile wody używasz i kiedy jej używasz. Na przykład możesz zainstalować w domu toalety o wysokiej wydajności, aby zmniejszyć zużycie wody w toalecie o połowę. Podobnie możesz skorzystać z wysokowydajnych głowic prysznicowych i aeratorów kranowych. Ogranicza to ilość wody zużywanej podczas kąpieli i nie obciąża układu septycznego. Robiąc pranie, rozłóż je na kilka dni. Zrobienie całego prania jednego dnia może nadwyrężyć twój czołg.

#2: Pozbywaj się odpadów we właściwy sposób

Ważne jest, aby pamiętać, że wszystko, co spłynie do kanalizacji w twoim domu, ostatecznie trafia do szamba. Bądź świadomy tego, co należy do szamba, a co nie.

Oto kilka rzeczy, których nie należy płukać ani spuszczać do kanalizacji:

  • Tłuszcz i olej z żywności
  • Chusteczki, których nie można spłukiwać, takie jak chusteczki nawilżane
  • Produkty do higieny kobiecej
  • Nić dentystyczna
  • Pieluchy
  • Papierosy
  • Prezerwatywy
  • Papierowe ręczniki
  • Chemikalia, takie jak farba, benzyna, pestycydy, płyn niezamarzający
  • Medycyna

# 3: Chroń swoje pole odwadniające

Twoje pole drenażowe jest istotną częścią systemu szamba. Filtruje zanieczyszczenia, które są wypychane z szamba. Ochrona jest prosta. Po prostu nie parkuj ani nie jedź po bagnie. Jeśli zamierzasz posadzić ogród lub drzewa w pobliżu systemu szamba, upewnij się, że znajdują się one w odpowiedniej odległości od pola drenażowego. Zapobiega to wrastaniu korzeni do zbiornika. Na koniec upewnij się, że woda z innych źródeł nie spływa i nie gromadzi się w polu odpływowym. Na przykład pompy ściekowe, wpusty dachowe i systemy odprowadzania wody deszczowej nie powinny gromadzić się na polu kanalizacyjnym, ponieważ może to uniemożliwić prawidłowe działanie szamba.

# 4: Nie zapomnij wezwać profesjonalistów

Aby system szamba działał prawidłowo, najlepiej jest pompować go co trzy do pięciu lat. Pomiędzy pompowaniami upewnij się, że prowadzisz jasne i szczegółowe zapisy dotyczące konserwacji przeprowadzonej na zbiorniku. Dodatkowo będziesz chciał śledzić poziomy szlamu i szumowiny, które znalazła firma pompująca szambo.