Co to jest witryna internetowa?
Witryna to zbiór stron internetowych umieszczonych pod jedną nazwą domeny.
Te strony internetowe Wrocław zawierają i wyświetlają informacje o firmie lub organizacji i zwykle składają się z elementów takich jak zdjęcia, filmy i tekst.
Użytkownicy potrzebują urządzenia z przeglądarką internetową — laptopa, smartfona lub tabletu — oraz połączenia internetowego, aby uzyskać dostęp do strony internetowej.
Gdy użytkownicy już je mają, mogą wpisać adres witryny na pasku adresu przeglądarki internetowej urządzenia, aby uzyskać dostęp do witryny.
Do czego służą strony internetowe
Zanim dowiemy się, jak działają strony internetowe, przyjrzyjmy się, do czego są używane. Strony internetowe są budowane w różnych celach lub celach.
Oto kilka powodów, dla których warto założyć stronę internetową:
- Dostarczanie informacji: Istnieje wiele witryn internetowych dostarczających informacji. Na przykład strony rządowe i biznesowe informują odwiedzających o aktualizacjach w ich biurach lub firmach, podczas gdy strony z wiadomościami informują użytkowników o najnowszych wydarzeniach na całym świecie.
- Rozrywka: Witryny takie jak YouTube i Netflix umożliwiają oglądanie filmów i programów, słuchanie muzyki lub granie w gry.
- Interakcja z innymi użytkownikami: Witryny i fora społecznościowe umożliwiają użytkownikom łączenie się, komunikację i dzielenie się pomysłami.
- Kupowanie i sprzedawanie przedmiotów: Witryny handlu elektronicznego, takie jak Amazon i eBay, umożliwiają użytkownikom sprzedawanie i kupowanie przedmiotów online.
- Prezentacja pracy: Witryny osobiste i witryny z portfolio to witryny stworzone w celu zademonstrowania umiejętności danej osoby poprzez gromadzenie i pokazywanie przeszłych projektów, nad którymi pracowali, dla przyszłych klientów.
Czego potrzebujesz, aby założyć stronę internetową
Przyjrzyjmy się teraz, czego możemy potrzebować, aby założyć stronę internetową. W ten sposób lepiej zrozumiesz, jak działają strony internetowe.
Aby uruchomić stronę internetową , będziesz potrzebować:
1. Platforma do tworzenia stron internetowych
Strony internetowe składają się z zestawu kodu lub języków programowania. Najpopularniejsze języki używane do tworzenia stron internetowych to:
- Język znaczników hipertekstu (HTML) pomaga przeglądarkom wyświetlać elementy strony internetowej, takie jak tekst, łącza i multimedia.
- Kaskadowe arkusze stylów (CSS) definiują style stron internetowych, takie jak kolory, układy i czcionki.
- Hypertext Preprocessor (PHP) to język programowania używany do tworzenia dynamicznych i interaktywnych stron internetowych. PHP odpowiada za pobieranie treści z baz danych i wyświetlanie ich na Twojej stronie internetowej. Dzięki PHP możesz tworzyć strony logowania, formularze i galerie.
- JavaScript umożliwia implementację złożonych funkcji na Twojej stronie internetowej. Za każdym razem, gdy Twoja witryna nie tylko wyświetla statyczne informacje, prawdopodobnie zaangażowany jest JavaScript .
W dzisiejszych czasach nie musisz budować stron internetowych prosto z kodu. Systemy zarządzania treścią (CMS), takie jak WordPress, Drupal i Joomla, umożliwiają łatwe zbudowanie strony internetowej.
Te platformy używają kodu, ale nie wymagają od użytkowników umiejętności programowani na poziomie programisty, aby z nich korzystać. W późniejszych krokach możesz skorzystać z usługi outsourcing programistów.
WordPress, który obsługuje ponad 40% Internetu , jest najpopularniejszą opcją. Zapewnia przyjazny dla użytkownika interfejs, który umożliwia każdemu tworzenie stron internetowych przy minimalnej wiedzy technicznej.
2. Hosting WWW
Strony internetowe składają się z różnych plików potrzebnych do wyświetlania treści online. Jak przenieść te pliki z komputera do Internetu — i gdzie je przechowywać?
Odpowiedź — serwery WWW i hosting .
Po wybraniu platformy do zbudowania witryny będziesz potrzebować usługodawcy hostingowego, który udostępnia i przechowuje pliki Twojej witryny w przestrzeni online zwanej serwerem WWW .
Twój host przesyła wszystkie pliki potrzebne do spełnienia tego żądania za każdym razem, gdy ktoś odwiedza Twoją witrynę. Hostingi internetowe pomagają również w tworzeniu kopii zapasowych, utrzymaniu dostępności i bezpieczeństwa.
Darmowe platformy do tworzenia stron internetowych, takie jak WordPress, często wymagają osobnej rejestracji w celu uzyskania hostingu.
Zaletą korzystania z tych bezpłatnych CMS jest pełna kontrola nad Twoją witryną, co jest dobre, dopóki nie zdasz sobie sprawy, że jesteś również odpowiedzialny za mniej zabawne części, takie jak bezpieczeństwo i konserwacja witryny.
Jeśli potrzebujesz platformy, która zajmie się wszystkim, od hostingu po bezpieczeństwo, możesz wybrać narzędzia do tworzenia witryn, takie jak agencja marketingowa Wrocław.
3. Nazwa domeny
Na koniec potrzebujesz nazwy domeny, aby Twoja witryna działała.
Nazwa domeny to nazwa witryny, którą użytkownicy wprowadzają w przeglądarce (np. Chrome, Firefox lub Safari) podczas odwiedzania Twojej witryny.
Komputerom, serwerom i innym urządzeniom połączonym przez Internet przypisywany jest unikalny ciąg liczb zwany adresem protokołu internetowego (IP) .
Za każdym razem, gdy uzyskujesz dostęp do strony internetowej, Twój komputer komunikuje się z serwerem witryny za pośrednictwem adresów IP. Ale ponieważ adres IP składa się z wielu liczb, użytkownicy mieliby trudności z zapamiętaniem, który ciąg cyfr należy do witryny.
W ten sposób narodził się system nazw domen (DNS).
DNS składa się z wielu serwerów nazw, które wyszukują domenę. Możesz myśleć o DNS jako o dużej książce adresowej, w której komputery mogą wyszukiwać nazwy domen i dopasowywać je do odpowiedniego adresu IP.
Możesz zarejestrować nazwę domeny za pośrednictwem rejestratorów nazw domen lub otrzymać ją za darmo, rejestrując się w planie hostingowym.
Teraz, gdy wiesz, czego potrzebujesz, aby założyć witrynę internetową, zobaczmy, jak te elementy współpracują ze sobą, badając, jak działają witryny.
Wróćmy do scenariusza, w którym odwiedzający witrynę internetową wpisuje nazwę Twojej domeny w przeglądarce internetowej.