kontenery-g322b3706f_1280
Kategorie:

Zbuduj dom kontenerowy: łatwo i szybko?

Avatar
Opublikowane przez Anna

Istnieje kilka kroków, które należy wykonać przed ukończeniem budowy domu kontenerowego. Należy wziąć pod uwagę wiele kwestii – od wyboru materiału po kontenery biurowe.  

 

Zatwierdzenie – jakie są przepisy? 

W przeciwieństwie do USA, gdzie panuje większa swoboda osiedlania czy budowy domu, mamy dużo bardziej rygorystyczne przepisy. Jeśli więc chcesz zaprojektować swoją sytuację życiową zgodnie z mottem „Dom kontenerowy zamiast budować”, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy.  
W Polsce należy przestrzegać przepisów budowlanych obowiązujących w danym kraju związkowym. W zależności od wielkości i przeznaczenia budowa domu kontenerowego może wymagać zgłoszenia i zatwierdzenia – w tym przypadku wymagana jest procedura z wykorzystaniem planu przedłożenia . Dlatego koniecznie zapytaj o specyfikację swój urząd budowlany, urząd gminy lub właściwego burmistrza . Architektura często musi być dostosowana do lokalnego wizerunku pod względem kolorystyki, elewacji i kształtu dachu.  

 

Gdzie mogę założyć dom kontenerowy? 

Jeśli chcesz mieszkać w swoim domu kontenerowym, ważne są dwa warunki: z jednej strony nieruchomość musi być przeznaczona do zamieszkania, a z drugiej strony musi być podłączona do sieci dróg i ścieżek oraz do zaopatrzenia i sieć utylizacji . 

Pod względem posadowienia dom kontenerowy jest mniej skomplikowany niż dom o konstrukcji solidnej – nie wymaga płyty fundamentowej, wystarczy fundament punktowy lub paskowy. 

 

Zbuduj go sam czy zatrudnij fachowców?  

Aby utrzymać koszty na jak najniższym poziomie, wielu polega na własnej sile roboczej. W Internecie można nawet znaleźć szczegółowe instrukcje dotyczące budowy domu kontenerowego , które obiecują, że dom (kontener 20m) będzie gotowy w ciągu dwóch tygodni i kosztuje tylko od 6 000 do 9 000 PLN. Jednak koszty , które zaoszczędzisz, robiąc wszystko samodzielnie, okupione są trudem pracy i zwiększoną podatnością na błędy .  

Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś polegać na ekspertach w niektórych obszarach  , aby uniknąć rozczarowania. Konsultacja z inżynierem budowlanym lub architektem może być niezbędna, zwłaszcza w przypadku łączenia kilku kontenerów. Ponieważ montaż np. okien i drzwi zmienia producent kontenerów.   

 

Dom kontenerowy z prefabrykatów  

Trend został już dostrzeżony przez niektórych architektów i producentów domów prefabrykowanych i włączony do ich oferty. W międzyczasie możesz również uzyskać rozwiązania domów kontenerowych od różnych dostawców w Austrii, które są specjalnie zaprojektowane do życia, można je elastycznie projektować i indywidualnie dostosowywać . Z reguły jednak nie są to już używane stare kontenery handlowe, ale specjalnie wyprodukowane moduły do ​​budowy domów.