knit-g167cb6c06_1280
Kategorie:

Jakiej tkaniny szuka świat w 2022 roku?

Avatar
Opublikowane przez Anna

„Sercem” masek N95 i głównym instrumentem całej branży filtracji i opieki zdrowotnej w walce z pandemią COVID jest włóknina  . Włókniny  składają się głównie z polipropylenu, a średnica włókien wynosi od 1 do 5 mikronów. Ma dużo ubytków, puszystych struktur i właściwości przeciwzmarszczkowe. Unikalna struktura tkaniny zapewnia znakomitą filtrację, ekranowanie, izolację cieplną i absorpcję oleju dzięki tym ultracienkim włóknom z charakterystyczną włókninową mikrostrukturą naczyniową, która zwiększa ilość i powierzchnię włókien na jednostkę powierzchni. 

Pikowanie tkanin ze stopu obejmują podawanie polimeru, wytłaczanie w stanie stopionym, formowanie włókien, chłodzenie włókien, formowanie siatki i wzmacnianie tekstyliów.

Szereg zastosowań

  1. Włóknina medyczna : fartuchy chirurgiczne, odzież ochronna, okłady dezynfekcyjne, maski, pieluchy, podpaski higieniczne i inne ubrania medyczne i zdrowotne;
  2. Włóknina jako tkanina domowa lub fizelinowa : Tkanina do dekoracji wnętrz, taka jak draperie, obrusy, prześcieradła i narzuty;
  3. Tkanina odzieżowa: podszewka, podszewka samoprzylepna, wata, ukształtowana bawełna, tkanina bazowa ze skóry syntetycznej i tak dalej.
  4. Jako tkanina filtracyjna , tkanina izolacyjna, torba do pakowania cementu, geowłóknina, tkanina pokrywająca i inne tkaniny przemysłowe;
  5. Tkanina rolnicza, taka jak ochrona upraw, hodowla sadzonek, nawadnianie i zasłony termoizolacyjne;
  6. Inne materiały to kosmiczna bawełna, materiały termoizolacyjne, linoleum, filtry papierosowe, torebki herbaty i inne podobne przedmioty.

Włókniny medyczne – główny składnik wkładów filtracyjnych do masek chirurgicznych

„Sercem” medycznych masek chirurgicznych i masek jest tkanina.

Maski medyczno-chirurgiczne i maski N95 zwykle wykorzystują wielowarstwową konstrukcję znaną jako struktura SMS, z jednowarstwowymi warstwami po wewnętrznej i zewnętrznej stronie oraz warstwą pośrodku, którą można podzielone na jedną lub wiele warstw na wypełnienie do poduszek.

Bawełna igłowana poliestrowa PET + bawełna igłowana  lub włóknina są używane do trójwymiarowych maseczek kubkowych. Warstwa zewnętrzna to wodoodporna włóknina, która służy przede wszystkim do osłony kropel rozpylanych przez pacjenta; Pośrednia warstwa to specjalnie przetworzona tkanina o doskonałych właściwościach filtrowania, ekranowania, izolacji cieplnej i absorpcji oleju. Warstwa zewnętrzna wykonana jest ze standardowej włókniny , natomiast warstwa wewnętrzna z włókniny.

Pomimo tego, że warstwy maski to włóknina, a surowcem jest polipropylen, proces produkcji jest inny.

Wewnętrzne i zewnętrzne włókna są raczej grube, około 20 mikronów; środkowe włókno warstwy rozdmuchiwanej ze stopu ma zaledwie 2 mikrony średnicy i jest zbudowane z polimeru polipropylenu zwanego wysokotopliwym włóknem tłuszczowym.

Producent włóknin to nowy rodzaj przyjaznej dla środowiska tkaniny, która ma właściwości hydrofobowe, oddychalność, elastyczność, niepalność, bogatą kolorystykę i brak stymulacji. Ta substancja ma najkrótszy czas życia wynoszący 90 dni, gdy jest umieszczona na zewnątrz; jednak w przypadku umieszczenia w pomieszczeniu zajmuje to 8 lat z powodu naturalnego rozkładu. Nie zanieczyszcza środowiska, ponieważ jest nietoksyczny, pozbawiony smaku i nie pozostawia osadu.

Korzyści obejmują brak kłaczków, wytrzymałość, trwałość i jedwabistą miękkość, a także rodzaj wzmocnienia, przypominający bawełnę i tańszy niż bawełna.

W środowisku najczęściej wykorzystywanymi surowcami są włóknina polipropylenowa oraz polietylenowe torby foliowe. Pomimo faktu, że obie nazwy są podobne; jednak struktura chemiczna jest bardzo różna i ma ogromny wpływ na środowisko. 

Struktura chemiczna polietylenu jest dość stabilna i rzadko rozkłada się w naturze. Całkowicie biodegradowalna torba plastikowa musi rozkładać się przez 300 lat. Polipropylen ma słabą strukturę chemiczną, a łańcuchy molekularne mogą łatwo pękać, umożliwiając jego rozkład i przejście do następnego cyklu w nieszkodliwym stanie. W ciągu 90 dni torba na zakupy z włókniny ulegnie całkowitej degradacji. Torby na zakupy z włókniny mogą być ponownie użyte więcej niż dziesięć razy, przy poziomie zanieczyszczenia wynoszącym 10% toreb plastikowych.