Rośliny w biurze
Kategorie:

Czy rośliny w biurze są potrzebne?

Avatar
Opublikowane przez Anna

Liczne badania naukowe dowiodły korzyści płynących z posiadania większej ilości zieleni w miejscu pracy. Oto siedem najważniejszych korzyści dla pracowników – i ich pracodawców. Ludzie mają wrodzone pragnienie kontaktu z naturą, które naukowcy nazywają „biofilią”. Niestety przestrzenie, w których spędzamy większość naszych dni – miejsca pracy – są często pozbawione związku ze środowiskiem naturalnym.

Rośliny w biurze

Badania wykazały, że zwykłe dodanie zieleni w postaci roślin domowych może przynieść ogromne korzyści pracownikom i ich organizacjom. To samo dotyczy również pracowników zdalnych lub pracujących w domu. Oto siedem powodów, dla których warto zainwestować w niektóre rośliny w biurze do własnego biurka lub szerszego miejsca pracy.

Kwiaty w biurze

1. Pomagają zredukować stres
Badanie z 2010 r. przeprowadzone przez nowy Uniwersytet Technologiczny w Sydney wykazało znaczne zmniejszenie stresu wśród pracowników, gdy rośliny zostały wprowadzone do ich miejsca pracy. Wyniki obejmowały 37% spadek zgłaszanego napięcia i niepokoju; 58% spadek depresji lub przygnębienia; 44% spadek gniewu i wrogości; i 38% zmniejszenie zmęczenia.

Kwiaty do biura

Chociaż wielkość próby badawczej była niewielka, naukowcy doszli do wniosku: „Badanie to pokazuje, że serwis roślin w biurze może bardzo podnieść na duchu pracowników, a tym samym promować dobre samopoczucie i wydajność”.

Zwolennicy psychologii kolorów twierdzą, że kolor zielony działa relaksująco i uspokajająco – więc dekorowanie biura tym odcieniem może potencjalnie mieć podobny wpływ, jak wprowadzanie roślin do przestrzeni roboczej.

Kwiaty w biurze

2. Pomagają zwiększyć produktywność

Według badań przeprowadzonych w 2014 r. przez University of Exeter produktywność pracowników wzrasta o 15%, gdy wcześniej „szczupłe” środowiska pracy są wypełnione zaledwie garstką roślin doniczkowych. Odkąd tylko znalazły się kwiaty w biurze na powierzchni metra kwadratowego poprawiło zachowanie pamięci i pomogło pracownikom uzyskać wyższe wyniki w innych podstawowych testach, powiedział naukowiec, dr Chris Knight.

„Ważne było to, że każdy mógł zobaczyć roślinę ze swojego biurka” – powiedział Knight The Guardian. „Jeśli pracujesz w środowisku, w którym jest coś, co może cię zaangażować psychicznie, jesteś szczęśliwszy i pracujesz lepiej”.

Rośliny w biurze

Oczywiście innym świetnym sposobem na zwiększenie produktywności organizacji jest inwestowanie w oprogramowanie HR – które pomoże pracownikom, menedżerom i użytkownikom HR wydajniej i efektywniej zarządzać swoimi danymi, a także uwolni czas, który w przeciwnym razie zostałby poświęcony na pracochłonne zadania administracyjne.

Serwis roślin w biurze

3. Pomagają zmniejszyć wskaźniki zachorowań i absencji
Raport Human Spaces z 2015 r., w którym zbadano 7600 pracowników biurowych w 16 krajach, wykazał, że prawie dwie trzecie (58%) pracowników nie ma żywych roślin w swoich miejscach pracy. Ci, których środowiska zawierały naturalne elementy, mieli o 15% wyższy wskaźnik dobrostanu i 6% wyższą produktywność niż pracownicy, których biura nie zawierały roślin w biurze.

Niektórzy eksperci twierdzą, że serwis roślin w biurze w środowisku pracy może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia syndromu chorego budynku, chociaż trudno jest znaleźć dowody na poparcie tych twierdzeń.

Aranżacja zieleni do biura

Niewielkie badanie przeprowadzone przez Norweski Uniwersytet Rolniczy w latach 90. wykazało, że wprowadzenie roślin do jednego biura wiązało się z 25% zmniejszeniem objawów złego stanu zdrowia, w tym zmęczenia, problemów z koncentracją, suchej skóry i podrażnienia nosa i oczu.

„Obecność roślin może prawdopodobnie spowodować pozytywną zmianę w psychospołecznym środowisku pracy” – skomentował profesor dr Tøve Fjeld w poście na blogu z 2011 roku. „Wynikowe poczucie dobrego samopoczucia wpływa również na to, jak dana osoba ocenia swój stan zdrowia. Na tle psychobiologicznej tożsamości i pozytywnej reakcji człowieka na naturę można przyjąć, że rośliny mają szczególny wpływ na samopoczucie. Świadczy o tym fakt, że zmniejszyło się występowanie objawów związanych z atmosferą w pomieszczeniach.”