szamba betonowe
Kategorie:

Co te zwiększone opady oznaczają dla twojego szamba?

Wody powierzchniowe to woda deszczowa spływająca z dachów, rynien, podjazdów i tarasów. Ulewne deszcze (lub topniejący śnieg) będą generować nadmiar wody powierzchniowej.

Ta woda powierzchniowa może wpływać na poziom wód gruntowych, powodując jego wzrost. Może to wpłynąć na wydajność twojego pola nasiąkania/odwadniania, a następnie na poziom wody w twoim szambie i dochodzących drenażach.

Jeśli twój system odwadniający i wodny na dachu został zainstalowany nieprawidłowo, woda na dachu może być podłączona i mieszać się ze ściekami. Może to mieć poważne konsekwencje dla skuteczności systemu odwadniającego. Zbyt dużo wody przedostającej się do zbiornika może spowodować, że system będzie miał problemy z radzeniem sobie, przeciąży się i zaleje. Zwiększona ilość zawieszonych ciał stałych może również przedostać się do pola chłonnego/drenażowego , powodując zatory lub skracając żywotność pola chłonnego/drenażowego. Starsze szamba betonowe zbudowane z cegły mogą również stać się porowate, co może umożliwić przedostanie się wody gruntowej do zbiornika, powodując dalsze podniesienie poziomu w zbiorniku.

Szamba betonowe lub oczyszczalnie ścieków nie są przystosowane do radzenia sobie z nadmiernym natężeniem przepływu i nagłymi wezbraniami wody spowodowanymi nadmiernymi opadami deszczu. Powódź musi zostać szybko zbadana, aby upewnić się, że szambo nie jest przeciążone.

Co może się stać?

Nadmierny deszcz może uwypuklić problemy ze szambo, o których wcześniej nie wiedziałeś. Zwróć uwagę na następujące oznaki potencjalnej awarii szamba :

  • Zalane plamy tworzące się w Twoim ogrodzie
  • Trudności ze spłukiwaniem toalet
  • Nienormalne brzydkie zapachy
  • Zalane dopływy ścieków
  • Częstsze okresy opróżniania zbiornika

Co możesz zrobić, aby pomóc?

Po pierwsze, upewnij się, że do szamba dostaje się tylko brudna woda i że wody powierzchniowe nie są związane z tym samym systemem odwadniającym. Im starszy system, tym trudniej będzie sobie poradzić z nadmiernymi opadami. Jeśli potrzebujesz porady dotyczącej aktualizacji systemu, skontaktuj się z nami.

Ważne jest, aby system był regularnie konserwowany i sprawdzany prawidłowo poprzez okresową konserwację i serwis.

Upewnij się, że szambo jest opróżniane co roku. Jeśli stwierdzisz, że musisz częściej opróżniać zbiornik, oznacza to, że możesz mieć problem.

Postępuj zgodnie z trzema prostymi krokami Agencji Środowiska: Zaplanuj z wyprzedzeniem powódź i dowiedz się, co zrobić, jeśli uderzy powódź. Sprawdź zagrożenie powodziowe online . Zarejestruj się, aby otrzymywać alerty o zagrożeniu powodziowym .